۱۲ مرحله گام به گام دباغی پوست

دباغی

دباغی چیست؟

به عمل آماده سازی پوست حیوانات برای تولید چرم را دباغی می گویند که شامل مرحله هایی است که باید به صورت گام به گام انجام شود.

اما قبل از دباغی چرم باید بدانیم که باید از چه پوستی استفاده کنیم. هر نوع چرمی دارای ویژگی های مختص به خودش است . اما اگر استحکام چرم برایتان مهم است حتما از چرم گاوی استفاده کنید. قیمت چرم گاوی به علت فراوانی در بازار ایران و جهان بسیار پایین تر از بقیه چرم ها می باشد. اما ارزان بودن دلیل بر بی کیفیت بودن آن نیست چون چرم گاوی جزء چرم های سنگین و مستحکم می باشد

در حقیقت پوست یک پلیمر است که از پروتئن یا به اصطلاح اسید آمینه تشکیل شده است .

دباغی به دو روش شیمیایی و گیاهی انجام می شود که در دباغی شیمیایی همان طور که از اسمش مشخص است از مواد شیمیایی استفاده می شود . اما در دباغی گیاهی معمولا سعی می شود تا حد امکان از قسمت های مختلف گیاهان مانند برگ و ساقه و ریشه استفاده شود. که از این گیاهان می توان به پوست درخت صنوبر , کاج , بلوط , فندق و … اشاره کرد.

همان طور که می دانید پوست حیوانات یک ماده فاسدشدنی می باشد . برای تبدیل این ماده فاسد شدنی به محبوب ترین لباس جهان باید مراحل زیر انجام شود.

۱٫ خشک کردن

در دباغی پس از جدا کردن پوست حیوانات ابتدا باید آنها را خشک کنیم. خشک کردن پوست تا حد زیادی از فاسد شدن آن جلوگیری می کند.

۲٫ نمک زدن

بعد از خشک کردن پوست هنوز احتمال فاسد شدن آن وجود دارد. برای مطمئن شدن باید ان را از صافی نمک بگذرانیم . برای این کار می توانیم از نمک دریایی یا خواباندن آن در محلول اب و نمک استفاده کنیم.

۳٫ از بین بردن اضافات

حال نوبت آن رسیده تا قسمت های اضافی که در چرم سازی کاربردی ندارند مانند دم , سم , گوش و گوشت های اضافه را از پوست جدا نماییم

۴٫ خیساندن

در دباغی بعد از ازبین بردن اضافات , پوست را در آب خیس می کنیم . چرا؟ چون مواد زاید سطح پوست به راحتی در آب حل می شوند و ازبین می روند . دقت کنید که این مرحله حتما باید بعد از از بین بردن اضافات انجام شود.

۵٫ لش زدایی در دباغی

در این مرحله چربی ها وگوشت های چسبیده به پوست را جدا می کنیم. لش زدایی به دو روش انجام میشود . روش سنتی که قسمت های اضافی با دست جدا می شوند . اما در روش دوم این کار را یک دستگاه که شامل دو غلتک می باشد انجام می دهد

۶٫ موزدایی

حال نوبت آن رسیده است که موهای سطح چرم را از بین ببریم. در دباغی برای این کار از آهک استفاده می کنیم . ابتدا پوست را درون محلول آب و آهک قرار می دهیم و سپس یک مقدار خیلی کم سدیم سولفید به محلول اضافه می کنیم. سدیم سولفید با آهک به جدا شدن مو از پوست بسیار کمک می کند. پس از این مرحله مو ها به صورت کامل از پوست جدا می شود . و پوست آماده رفتن به مرحله بعدی می باشد.

بعد از بیرون آوردن پوست از محلول آهک باید آهک های به جامانده در سطح پوست به طور کامل حذف گردد. چون آهک باعث شکنندگی و ترک خوردن پوست می شود. به این موضع خیلی دقت کنید.

۷٫ حمام قلیایی در دباغی

بعد از گذشتن از مرحله آهک پوست یک مقدار شکننده شده است و برای لطیف و انعطاف پذیر کردن پوست حتما باید پوست را در حمام قلیایی که حاوی نمک های قلیایی می باشد قرار دهیم.

۸٫ ازبین بردن چربی های اضافه

در دباغی به این دلیل که پوست برخی حیوانات مانند گاو , گوسفند و خوک شامل درصد زیادی چربی می باشد این چربی ها باید از بین بروند. برای ازبین بردن چربی های پوست از مواد شیمیایی هیدروکسید سدیم استفاده می شود.

این ماده شیمیایی چربی را به صابون تبدیل می کند و سپس با گذراندن پوست از آب , صابون از پوست جدا می شود

۹٫ محلول نمک

بعد از ازبین رفتن چربی های اضافه برای صاف کردن الیاف پوست آن را درون محلول آب و نمک قرار می دهیم.

۱۰٫ شستن پوست

سپس پوست را با آب شسته و اآبکشی کرده تا خشک شود. از این مرحله به بعد به جای کلمه پوست می توانیم از چرم استفاده کیم. بله چرم آماده است و نوبت برش آن به اندازه های دلخواه رسیده است.

۱۱٫ رنگ آمیزی چرم

طبق سفارشات گرفته شده می توانید چرم را رنگ کنید . اما دقت داشته باشید که رنگ آمیزی چرم تنها به دو روش امکان پذیر می باشد . روش اول رنگ آمیزی معدنی که از مواد معدنی غیر محلول در آب مانند کرومات سرب استفاده می شود. اما در روش دوم از مواد رنگی آلی (شیمیایی) محلول در آب مانند رنگ های انیونی و انیلی استفاده می شود.

۱۲٫ روغن زدن

بعد از رنگ آمیزی , چرم سفت وشکننده می شود که برای جلوگیری از این حالت بعد از خشک شدن چرم باید مقداری روغن مخصوص به آن زد.

روغن زدن باعث مقاوم شدن چرم در برابر آب , افزایش طول عمر چرم , کاهش نفوذ گرما و سرما , انعطاف پذیری وایجاد قدرت کششی در چرم می شود.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *